Jak wybrać pożyczkę ratalną?

Wysokość pożyczki ratalnej sięga do kilkunastu tysięcy złotych do spłacenia w ratach przez nawet 48 miesięcy. Taka pożyczka długoterminowa przypomina pod tym względem kredyt, jednak pożyczka pozabankowa a kredyt bankowy to zupełnie dwa inne produkty finansowe. Jak wybrać pożyczkę ratalną, aby nie ponosić za dużych kosztów i zdecydować się na uczciwą firmę pożyczkową?

Przed wyborem pożyczki ratalnej sprawdź kilka parametrów pożyczek, opinie o firmie pożyczkowej (komunikację z klientem, rzetelność, wiarygodność) i umowę. Porównaj ze sobą co najmniej 3 oferty pożyczek długoterminowych. Ułatwi Ci to nasz ranking pożyczek na raty, który zawiera potrzebne dane o:

  • minimalnych i maksymalnych kwotach pożyczek,
  • najkrótszych i najdłuższych terminach spłat,
  • przykładowe symulacje pożyczek,
  • informacje o najnowszych promocjach.

Jak wybrać pożyczkę na raty? Co sprawdzić?


Sprawdzenie podstawowych informacji może albo Cię przekonać do firmy, albo wzbudzić wątpliwości. Jakie kwestie warto sprawdzić?

  • Zasady pożyczki ratalnej dla nowych klientów – mogą się różnić od oferty dla pozostałych klientów, np. mieć krótszy termin spłaty i mniejszą maksymalną kwotę.
  • Opinie klientów o firmie pożyczkowej, jej aktualne dane i różne możliwości kontaktu (przez social media, telefon, chat, e-mail, odwiedziny w placówce).
  • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania powie Ci, ile faktycznie kosztuje Cię pożyczka. Im mniejsze RRSO, tym lepiej dla klienta.
  • Oprocentowanie i prowizje, a także opłaty administracyjne, przygotowawcze czy wykonawcze (firmy często operują różnymi nazwami).

Pożyczka na raty – jakie są koszty pożyczki?


Pożyczka ratalna może mieć zerowe oprocentowanie, ale firma może naliczać za to dużą prowizję, więc taka pożyczka nie będzie darmowa. I odwrotnie – pożyczka ratalna bez prowizji może mieć np. 10% oprocentowania w skali roku, więc też nie jest zupełnie za 0 zł. Do prowizji firmy pożyczkowej nie zaliczają się z definicji opłaty przygotowawcze, opłacane jednorazowo – czyli czynności, jakie firma podejmuje, aby udzielić Ci pożyczki. Sporadycznie sięgają one bardzo dużych kwot – nawet 2000 zł, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z tabelami opłat.

Pożyczka na raty – czy można przedłużyć termin spłaty?


Niektóre firmy pożyczkowe nie przewidują przedłużenia terminu spłaty raty, tylko pożyczkę refinansującą, inne ograniczają przedłużenie spłaty o 7, 14 lub 21 dni i wówczas od wybranego okresu zależy dodatkowa kwota do zapłaty.

Pożyczka na raty – jaki jest harmonogram spłaty?


Każda pożyczka ratalna ma swój harmonogram spłaty. Zwróć uwagę, czy raty są równe, czy malejące. W przypadku niektórych firm np. ostatnia rata może być niższa od pozostałych. Zapytaj doradcę pożyczkowego o ewentualną wcześniejszą spłatę pożyczki lub znajdź w pożyczkowym FAQ odpowiedź.

Pożyczka ratalna a benefity dla stałych klientów


Im więcej pożyczek weźmiesz w jednej firmie pożyczkowej, tym na lepsze warunki możesz liczyć. Firmy pozabankowe uruchamiają dla swoich klientów specjalne programy, w których klienci zdobywają kolejne stopnie. Im wyższy poziom zdobędzie klient, tym lepsze warunki kolejnej pożyczki uzyska. Jeśli wyczerpiesz już limit darmowych i najtańszych pożyczek ratalnych, sprawdź, gdzie stali klienci zyskują najwięcej.

Pożyczka na raty – jak porównać?


Aby porównać pożyczkę na raty, zestaw ze sobą co najmniej trzy oferty pożyczek ratalnych i porównaj, w której firmie ponosisz najmniejsze koszty przy takiej samej wysokości pożyczki i identycznym terminie spłaty. Upewnij się, że firmy są wiarygodne i rzetelne – a potem śmiało pożyczaj, jeżeli wiesz, że możesz spłacić pożyczkę w terminie. Przeczytaj, jak pożyczać odpowiedzialnie pieniądze, żeby nie wpaść w pętlę zadłużenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jak nie przepłacić za pożyczkę?
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik  oraz aktualny ranking pozyczek.

ZAPISZ SIĘ TERAZ!
Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu.
close-link