Gdzie firmy udzielające chwilówek sprawdzają swoich klientów?

BIK, BIG, KRD, ERIF, ZBP, itp. – coś Ci to mówi? Wiesz czym różnią się te firmy i instytucje? Jakie korzyści możesz osiągnąć korzystając z ich zasobów? Jak ich działalność ma się do pożyczek online?

Przed wzięciem pożyczki

BIG i KRD to bazy danych, do których pożyczkodawca może zwracać się w procesie uwierzytelnienie pożyczkobiorcy. Zlokalizowane są na terenie Polski. Posiadają informacje o zobowiązaniach finansowych Polaków, o tym w jaki sposób wywiązują się ze spłacania zaciągniętych pożyczek i kredytów. Są to dane objęte tajemnicą bankową.

Serwis pożyczkowy za pośrednictwem BIG i KRD może otrzymać z BIK i Związku Banków Polskich informacje o zadłużeniu w bankach i innych instytucji mogących udzielać kredytów. Zbierają one dane o zobowiązaniach danej osoby przekraczających 200 zł.

Rozwinięcie skrótów

BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A. zbiera dane związane z kredytami i gospodarką o osobach fizycznych i firmach. Obsługuje cały rynek kredytowy w kraju. Dzięki niemu można zbadać całą historię kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Utworzone w 1997 roku. Dysponuje informacjami o kontach indywidualnych 23 milionów Polaków. Nie tylko firmy, czy instytucje mogą składać zapytania do BIK, także indywidualnie można się sprawdzić. W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej S.A. i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

BIG – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie – gromadzi i ma obowiązek udostępniać wiarygodne informacje o zadłużeniu osób i firm. Ogół tych danych nazywa się Rejestrem Dłużników BIG. Dane te są unikalne – stanowią tajemnicę bankową i mogą być uzyskane także z Biura Informacji Kredytowej S.A. i Związku Banków Polskich.

KRD – Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą we Wrocławiu od 2003 roku obsługuje podmioty gospodarcze. W ramach stworzonego systemu wymiany informacji integruje w swoich zasobach wszystkie gałęzie gospodarki i firmy, od jednoosobowych po korporacje. Udostępnia zgromadzone informacje za pośrednictwem Internetu, co czyni z niego łatwo dostępne źródło. Wpisani do niego dłużnicy (w tym oszuści) przestają być wiarygodni, co sprzyja podejmowaniu decyzji biznesowych. Rejestr obejmuje zadłużenia powyżej 200 zł, ale tez wydaje informacje o braku danych z tego zakresu dla sprawdzanego podmiotu.

ERIF – Rejestr Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą w Warszawie wyróżnia się obok innych baz danych tym, że informuje nie tylko o dłużnikach, ale także osobach płacących swoje zobowiązania w terminie.

ZPB – Związek Banków Polskich jest organizacją działającą od 1991 roku zrzeszających banki zarejestrowane na terenie Polski i działające według polskiego prawa. W ramach działalności statutowej edukuje wydając m.in. praktyczne poradniki finansowe, ale też prowadzi rejestr bankowy, dysponujących szeregiem istotnych informacji. ZBP udostępnia informacje na pisemny wniosek.

W przypadku niepowodzenia w spłacie pożyczki

Na mocy prawa obowiązującego w Polsce od 2010 roku, gdy powstanie zadłużenie wymagalne, czyli minie jego termin spłaty, ale się nie przedawni lub umorzy, serwis pożyczkowy zgodnie z zawartą umową pożyczki jest upoważniony do przekazania informacji m.in. do BIK.

Natomiast BIK i ZBP, również na mocy umowy pożyczki, jest upoważnione do udostępniania InfoMonitor BIG SA danych min. objętych tajemnicą bankową. Informacje dotyczą zadłużeń powyżej 200zł, ale też informuje o braku danych z tego zakresu.

Jak widać pożyczkobiorca jest sprawdzany i monitorowany na każdym etapie, już od momentu weryfikacji. W tym miejscu warto przemyśleć, czy w przypadku niestabilnej sytuacji finansowej, opłaca się na dłuższą metę wzbogacać bazy rejestrów dłużników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jak nie przepłacić za pożyczkę?
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik  oraz aktualny ranking pozyczek.

ZAPISZ SIĘ TERAZ!
Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu.
close-link