Jak wybrać termin spłaty pożyczki?

Czasy, kiedy to firmy udzielające pożyczek wyznaczały klientom sztywne terminy ich spłaty bezpowrotnie minęły. W chwili obecnej podczas korzystania z pożyczki przez Internet można samemu zdecydować, w jakim czasie dane zobowiązanie będzie możliwe do spłacenia. Jednak przekroczenie zadeklarowanego terminu bywa tragiczne w skutkach, warto więc tę decyzję wcześniej dobrze przemyśleć.

Wybór terminu spłaty – co to oznacza dla klienta?

Jeszcze do nie dawna firmy pożyczkowe oferowały swoim klientom dość okrojony wybór pod względem długości terminu spłaty kredytu. Zazwyczaj było to bowiem 30, 60 lub 90 dni. Nie wywiązanie się z tego obowiązku było równoznaczne z wysoką opłatą windykacyjną i odsetkami. Dzisiaj, w czasie kiedy pożyczki przez Internet nieustannie zyskują na popularności, to klient decyduje kiedy jest w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W tej mierze obowiązuje dość duża elastyczność. Pożyczkę można  wziąć nawet na kilkanaście dni np. do czasu kolejnej wypłaty, a nie na pełny miesiąc. Jest to szansa na obniżenie całkowitych kosztów kredytu.

Pożyczkodawca zyskuje czy traci na tym rozwiązaniu?

Firmy pożyczkowe coraz chętniej na swoich stronach internetowych udostępniają specjalne kalkulatory, które umożliwiają porównanie kosztów pożyczki w zależności od wybranego terminu spłaty. Nie jest to zbyt skomplikowane. Klienci w ten sposób mogą szybko zweryfikować swoje obawy i podjąć ostateczną decyzję, wybierając rozwiązanie najlepsze dla siebie. Z kolei elastyczny termin spłaty kredytu to dla pożyczkodawców większe bezpieczeństwo. Szanse na spłatę w terminie tak zaciągniętego zobowiązania są o wiele wyższe niż w sytuacji, gdy do wyboru było jedynie kilka opcji. Z uwagi na niższe koszty klienci najczęściej decydują się na wcześniejsze terminy spłaty, ale też nie zawsze są w stanie uiścić ratę w wyznaczonym przez siebie czasie.

Jak wybrać termin spłaty pożyczki?

Podczas podejmowania decyzji trzeba sugerować się przede wszystkim swoją obecną sytuacją finansową i oszacować realne możliwości zgromadzenia w danym czasie pożyczonej sumy pieniędzy. Jest to łatwiejsze dla osób, które posiadają regularne źródło dochodu, gdyż np. pracują na etat. Mają one pewność, że danego dnia miesiąca na ich konto wpłynie należne wynagrodzenie. Warto zastanowić się z jakich wydatków w danym okresie można zrezygnować, a które są niezbędne. Kluczem do sukcesu jest przysłowiowe zaciśnięcia pasa.

Jeśli wynagrodzenie nie jest pewne lub w celu spłacenia pożyczki należy powziąć dodatkowe działania (np. zastawić coś w lombardzie, znaleźć kolejne źródło dochodu), dobrze jest uwzględnić to podczas wyboru terminu spłaty pożyczki. Niektóre kroki wymagają bowiem dłuższego okresu czasu. W przypadku pracy na umowę o dzieło bądź umowy zlecenie natomiast wypłaty często bywają ruchome.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie pożyczki udzielanej przez Internet należy pod uwagę wziąć także kalendarz, a ściśle rzecz biorąc uwzględnione w nim dni wolne od pracy. Każde święto może bowiem spowolnić przelew wynagrodzenia na konto, co spowoduje opóźnienie w spłacie, które nie zawsze jest łatwo wyjaśnić.

Co jeśli wyznaczony termin spłaty zostanie przekroczony?

Osoby, które spłacą pożyczkę w wyznaczonym terminie nie muszą się niczego obawiać. Kłopoty mogą być jeśli zobowiązania nie zostaną uregulowane na czas. Wówczas można zapłacić za przedłużenie terminu spłaty kredytu, bądź czekać na naliczenie karnych odsetek i innych dodatkowych opłat windykacyjnych. Niezależnie od wybranego wariantu pożyczkodawca musi się liczyć ze znacznymi kosztami. Im dłużej będzie trwać spłata pożyczki, tym strata finansowa będzie większa. Z tego powodu dobrze jest już na początku dobrze przemyśleć na jaki okres czasu dane zobowiązanie zostanie podjęte.

Wybór terminu spłaty pożyczki ma wiele zalet, zarówno dla pożyczkobiorców, jak i firm pożyczkowych. Ci pierwsi mogą znacznie zaoszczędzić, drudzy mają większą gwarancję spłaty kredytu. Jednak decyzja ta powinna zostać wcześniej bardzo dobrze przemyślana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jak nie przepłacić za pożyczkę?
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik  oraz aktualny ranking pozyczek.

ZAPISZ SIĘ TERAZ!
Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu.
close-link