Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Czy wiesz, co to jest zdolność kredytowa? To Twój wizerunek w oczach instytucji finansowych. Zdolność kredytowa to ocena Twojej zdolności do spłaty kredytu lub pożyczki w określonym w umowie terminie. Oblicza się ją przede wszystkim na podstawie Twoich dochodów, bieżących obciążeń, dotychczasowych spłat kredytów i pożyczek. Nie brałeś/-aś nigdy kredytu lub pożyczki, więc myślisz, że Twoja zdolność kredytowa jest jak biała tablica? Otóż możesz się mylić.

Na zdolność kredytową mają wpływ także regularnie opłacane rachunki za mieszkanie, energię czy wodę, liczba osób na utrzymaniu, posiadanie karty kredytowej, źródło otrzymywania dochodu.

Jak banki i firmy pożyczkowe sprawdzają zdolność kredytową?


Gdzie firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów? Aby skontrolować Twoją zdolność kredytową, firmy pożyczkowe mogą zweryfikować, czy jesteś wpisany/-a do baz dłużników. Takie rejestry są prowadzone przez niezależne od siebie biura informacji gospodarczej (np. KRD, BIG InfoMonitor). Dzięki pośrednictwu BIG InfoMonitor firmy pożyczkowe mogą sprawdzić także Twój profil w BIK – Biurze Informacji Kredytowej.

Zdolność kredytowa – jakie informacje przechowuje BIK i BIG?


BIK przechowuje pozytywne i negatywne informacje o Twoich dotychczasowych kredytach i pożyczkach, aktywnej karcie kredytowej, dostępnych limitach na koncie. Nawet jeżeli nigdy nie korzystałeś/-aś z tych opcji, bank lub firma pożyczkowa mogą wziąć pod uwagę samą możliwość, która wpłynęłaby negatywnie na Twoje finanse. BIG-i przechowują pozytywne i negatywne informacje gospodarcze o różnorodnych zobowiązaniach finansowych. Mogą być to zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i raty za sprzęt elektroniczny, rachunki.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK i BIG?


Aby sprawdzić zdolność kredytową w BIK-u lub wybranym BIG-u, załóż konta na ich stronach internetowych. Potwierdź swoją tożsamość zgodnie z instrukcją. Następnie pobierz darmowe lub płatne raporty. Na przykład raz na pół roku możesz pobrać bezpłatnie raport z BIG InfoMonitor na swój temat.

Pamiętaj, że brak jakichkolwiek informacji na temat Twoich zobowiązań finansowych nie świadczy dobrze w oczach firmy pożyczkowej. Pożyczkodawca wobec braku danych nie wie, czy ma do czynienia z potencjalnie rzetelnym klientem, czy osobą, która będzie zwlekać z terminową spłatą pożyczki.

Sprawdzenie zdolności kredytowej – dlaczego warto?


Dzięki sprawdzeniu oceny zdolności kredytowej w BIK i wierzytelności w BIG-u możesz się przekonać, czy do systemu nie wkradł się żaden błąd. Sprawdzisz, czy wierzyciel po uregulowaniu przez Ciebie długu wycofał wpis z BIG-u. Dowiesz się, jakich pozytywnych informacji na Twój temat brakuje w tych rejestrach.

Pozytywna zdolność kredytowa – jak ją poprawić?


Aby poprawić swoją zdolność kredytową, potrzebne są pozytywne informacje gospodarcze na Twój temat w BIG-ach i BIK-u.

Jak je stworzyć?

Przez terminowe spłacanie wszelkich zobowiązań finansowych. Następnie trzeba złożyć wniosek w danej firmie o dopisanie pozytywnej informacji gospodarczej do co najmniej jednego BIG-u, z którym współpracuje.

  1. Jeżeli firma, z której usług korzystasz, współpracuje z chociaż jednym BIG-iem, możesz wnioskować o umieszczenie pozytywnej informacji gospodarczej o sobie w danym rejestrze. Możesz się postarać o dodanie do BIG-ów informacji o uregulowanych w terminie rachunkach aż do roku wstecz. Wniosek o dopisanie informacji pozytywnej składasz w instytucji lub firmie, której płacisz. Informacje do BIG-ów mogą dopisać banki, firmy pożyczkowe, dostawcy Internetu i telewizji, a nawet Twój operator telefonii komórkowej oraz wiele innych przedsiębiorstw.
  2. Żyjesz aktualnie w dostatku i nie musisz korzystać ani z karty kredytowej, ani z pożyczek? Za 5 lat być może zdecydujesz się na kredyt na mieszkanie? Już dziś zacznij tworzyć pozytywną zdolność kredytową, biorąc pożyczkę i spłacając ją w terminie. Dzięki naszemu rankingowi darmowych chwilówek możesz znaleźć firmy udzielające darmowych pożyczek nowym klientom. Możesz wziąć małą krótkoterminową pożyczkę i spłacić ją w terminie. Nie musisz nawet wydawać tych pieniędzy. Wystarczy, że przechowasz je przez np. 6 dni i zwrócisz zgodnie z umową pożyczkową po tygodniu.
  3. W podobny sposób użyj karty kredytowej, korzystając z okresu bezodsetkowego. Korzystaj też z limitów na rachunku bankowym. Spłacaj należności w terminie. Bank przekaże te informacje do BIK. Po wykonaniu kilku takich działań zlikwiduj limit na koncie i zrezygnuj z karty kredytowej, aby samo ich posiadanie nie wpływało negatywnie na zdolność kredytową. Tym bardziej, jeśli masz stosunkowo niskie dochody.
  4. Jeśli masz obecnie kilka kredytów lub pożyczek, które spłacasz regularnie, zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym. Taki kredyt połączy kilka różnych w jedno zobowiązanie. Zamiast kilku rat, do spłaty będzie jedna. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu czas spłaty może ulec wydłużeniu. Rata będzie więc niższa, a Twoje comiesięczne obciążenie zmniejszy się.
  5. Zastanów się, czy możesz przyspieszyć spłacanie kredytu lub pożyczki. Wcześniejsze uregulowanie zobowiązania będzie plusem w oczach instytucji finansowych i firm.

Samodzielna ocena zdolności kredytowej


Aby ocenić swoją zdolność kredytową, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej online. Porówna on Twoje dochody z bieżącymi, regularnymi wydatkami, liczbą osób na utrzymaniu oraz planowanym kredytem czy pożyczką.

Niestety – nie weźmie pod uwagę Twoich zobowiązań finansowych z całego roku, o których wpisanie do BIG-u możesz się postarać. Nie obliczy też scoringu tak samo, jak robi to BIK. Dlatego przede wszystkim warto poznać swoje profile w BIK-u i BIG-ach.

Sprawdzenie zdolności kredytowej w BIK-u i BIG-u – uważaj na oszustów!


Nie daj się nabrać firmom, które za duże pieniądze oferują Ci pobranie raportów z BIK-u i BIG-u oraz ich przeanalizowanie. Możesz zrobić to samodzielnie i nie płacić ani złotówki za raport z BIG InfoMonitor. Pełny raport z BIK-u kosztuje kilka złotych.

Nie daj sobie także wmówić, że usuwanie informacji z rejestru to skomplikowana operacja, którą możesz zepsuć. Otóż z rejestru BIK-u czy BIG-u można usunąć tylko nieprawdziwą informację lub dane o nieregularnie spłacanym kredycie sprzed – załóżmy – ośmiu lat (informacje są przechowywane przez 5 lat wstecz). Aby to zrobić, musisz złożyć wniosek.

W systemie BIG i BIK nie masz żadnego dostępu do samodzielnego kasowania danych.

Nie musisz się więc bać, że jednym kliknięciem myszki usuniesz całą swoją historię kredytową. To nie jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jak nie przepłacić za pożyczkę?
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik  oraz aktualny ranking pozyczek.

ZAPISZ SIĘ TERAZ!
Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu.
close-link