Jak sprawdzić własną zdolność pożyczkową?

Pożyczki online mają mniej restrykcyjne warunki pożyczania pieniędzy, niż banki. Nie oznacza to jednak, że pieniądze może pożyczyć każdy. Nowy klient jest sprawdzany w odniesieniu do jego zdolności pożyczkowej, pod kątem wielu kryteriów, a nie tylko maksymalnej kwoty jaką można mu przyznać. Tzw. „zdolność pożyczkowa” to nie tylko maksymalna kwota pożyczki, którą możemy otrzymać, a szereg innych wymogów, które musi spełniać osoba aplikująca o finansowanie.

Bazując na dokumentacjach serwisów pożyczkowych, jakich oferty były dostępne w naszym serwisie w chwili pisania tego artykułu (luty 2017), przygotowaliśmy opracowanie pokazujące co i gdzie jest potrzebne, i jak sprawdzane jest przez pożyczkodawców.

Kiedy możesz być pożyczkobiorcą?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dokumentacjach firm oferujących pożyczki online. Nie są one identyczne dla każdego serwisu pożyczkowego.

Najczęściej spotykane kryteria to:
– pełna zdolność do czynności prawnych (nie być osobą w części lub całości ubezwłasnowolnioną),
– określony wiek, często 20-70 lat lub od pełnoletniości,
– posiadanie numeru PESEL,
– adres zameldowania lub zamieszkania na terenie Polski, polskie obywatelstwo,
– posiadanie dowodu osobistego, często także dodatkowego dokumentu tożsamości np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, świadectwo emerytalne, książeczka wojskowa, świadectwo ubezpieczenia emerytalnego lub inny.

Część firm nie wymaga stałego zatrudnienia, czy stałego dochodu. Jednak łatwiej Ci będzie, gdy jesteś w stanie potwierdzić otrzymywanie środków finansowych. Wymagany jest rachunek bankowy, który uwierzytelnia się w drodze przelania minimalnej kwoty, zwracanej przez pożyczkodawcę w okresie średnio 30 dni. Nierzadko wymagany jest określony comiesięczny dochód wykazywany na koncie.

W procesie rejestracji lub we wniosku o konkretną pożyczkę wypełnia się informacje związane z miejscem zatrudnienia i co istotne – w ramach podpisywanej umowy wyraża się zgodę na telefoniczną weryfikację u pracodawcy swojej osoby i dochodu ze wskazanego źródła.

Stan finansów domu

Poza wykazaniem dochodów i posiadaniem dokumentów je potwierdzających, serwisy pożyczkowe oczekują uzupełnienia informacji o wydatkach. Na wydatki potencjalnego pożyczkobiorcy będzie wpływała liczba osób w gospodarstwie domowym, wysokość spłacanych rat pożyczek i kredytów zaciągniętych wcześniej oraz informacji o kosztach utrzymania.

Weryfikacja zdolności pożyczkowej przez pożyczkodawcę

Zakładając konto udzielasz danemu serwisowi pełnomocnictwa do sprawdzenia Ciebie w biurach informacji gospodarczej. Nie wszystkie serwisy korzystają z niego. Jednakże w razie kłopotów ze spłatą, dysponując Twoimi danymi, mogą Cię zgłosić do wspomnianych biur.
W przypadku negatywnej weryfikacji, pożyczającemu zostają bezpłatnie udostępnione informacje o tym, dlaczego nie otrzyma pożyczki oraz skąd pożyczkodawca uzyskał decydujące wiadomości (z BIK, z BIG). Najczęściej chodzi o posiadanie niespłaconych zobowiązań wykazanych w bazach danych dłużników.

Nie każdy wniosek jest rozpatrywany pozytywnie. Serwisy zastrzegają sobie, że proces decyzyjny może trwać nawet 20 dni roboczych.
Niemniej mamy nadzieję, że nie jesteś w bardzo skomplikowanej sytuacji i będziesz mieć szansę przyjrzeć się możliwie szerokiemu wachlarzowi ofert pożyczek pozabankowych.

Dokonaj najlepszego dla siebie wyboru!

W podjęciu decyzji mogą Ci także pomóc aktualne rankingi pożyczekprzygotowane przez naszych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jak nie przepłacić za pożyczkę?
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik  oraz aktualny ranking pozyczek.

ZAPISZ SIĘ TERAZ!
Wysyłamy max. 1 wiadomość w miesiącu.
close-link